Ολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινο μετάλλιο για τον Λευτέρη Πετρούνια

• Προσθήκη στη λίστα ανάγνωσης
    • Μεγαλύτερο μέγεθος κειμένου
    • Μικρότερο μέγεθος κειμένου

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 12.25

Με μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση στον τελικό των κρίκων ο Λευτέρης Πετρούνιας κατάφερε να πάρει ακόμα ένα ολυμπιακό μετάλλιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, με 15.200 βαθμούς.

Χρυσός Ολυμπιονίκης αναδείχθηκε ο μεγάλος αντίπαλος του Λευτέρη, ο Κινέζος Λιου Γανγκ με 15.500 βαθμούς. Δεύτερος ήταν ο συμπατριώτης του Χάο Γιου με 15.200 βαθμούς.

Πρόκειται για μια σπουδαία διάκριση για τον Λευτέρη Πετρούνια, ο οποίος κατάφερε να επανέλθει μετά το σοβαρό τραυματισμό του και την εγχείρηση στον ώμο που τον κράτησε εκτός αγώνων για περισσότερους από οκτώ μήνες και να αποδείξει γιατί παραμένει ένας από τους κορυφαίους αθλητές στην ενόργανη γυμναστική σε όλο τον κόσμο.

Ο Πετρούνιας ανέβηκε στους κρίκους, έβδομος κατά σειρά, γεγονός που ήταν ταυτόχρονα πλεονέκτημα και μειονέκτημα. Αφενός γνώριζε την απόδοση των αντιπάλων του και κατά συνέπεια ποια βαθμολογία θα του έδινε το χρυσό μετάλλιο και αφετέρου είχε το φυσιολογικό άγχος του αθλητή που κυνηγά μία συγκεκριμένη επίδοση.

Παρόλο που εκτέλεσε εξαιρετικά το πρόγραμμά του, μία μικρή αστάθεια στην έξοδο στέρησε από τον Έλληνα πρωταθλητή ένα δεύτερο διαδοχικό χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες.