• Προσθήκη στη λίστα ανάγνωσης
    • Μεγαλύτερο μέγεθος κειμένου
    • Μικρότερο μέγεθος κειμένου

Η...Μ ξεψύχησε στα χέρια του Τζέιμς Μποντ στο Skyfall όμως η Κολομβία εξακολουθεί να γιγαντώνεται στα χέρια του Τζέιμς Ροντρίγκεζ!

Με ένα εκπληκτικό γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλο ένα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους από τον Τζέιμς Ροντρίγκεζ, η Κολομβία επικράτησε 2-0 της Ουρουγουάης και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία της, όπου θα βρει απέναντί της την Βραζιλία.

Με τα δύο αυτά γκολ, το ένα εκπληκτικό στο 28ο λεπτό και το δεύτερο στο 50& 039;, έπειτα από ωραίο συνδυασμό, ο Ροντρίγκεζ έφτασε τα πέντε συνολικά στο φετινό Μουντιάλ, όσα είχε ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης στη διοργάνωση του 2010!

Η Ουρουγουάη από την άλλη προσπάθησε να αντιδράσει, ιδιαίτερα στο τελευταίο 25λεπτο της αναμέτρησης, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει το γκολ, με την απουσία του Σουάρες να είναι παραπάνω από εμφανής, μένοντας έτσι εκτός προημιτελικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Το ματς:

Η Κολομβία έκανε την πρώτη επίσκεψη στα καρέ της Ουρουγουάης στο 5ο λεπτό, με τον Ροντρίγκεζ να εκτελεί ένα φάουλ και τον Μουσλέρα να απομακρύνει τη μπάλα. Το ματς ωστόσο δε μπορούσε να αποκτήσει ρυθμό, με τις δύο ομάδες να «κλείνουν» το πρώτο 20λεπτο χωρίς να έχουν κλασική ευκαιρία στον αγώνα. Όλα αυτά, μέχρι το 28΄...

Σε εκείνο το λεπτό, ο Τζέιμς Ροντρίγκεζ αποφάσισε να δείξει γιατί θεωρείται ένας από τους πιο ταλαντούχους παίκτες αυτήν τη στιγμή. Η μπάλα βρέθηκε στον αέρα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Ροντρίγκεζ στόπαρε εξαιρετικά τη μπάλα με το στήθος και με ένα άπιαστο βολέ έστειλε τη μπάλα να αναπαυθεί στο βάθος της εστίας του Μουσλέρα, αφού πρώτα εκείνη βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο αγώνας από εκεί και πέρα απέκτησε ρυθμό, με τον Καβάνι να απειλεί για την Ουρουγουάη στο 33΄ με εκτέλεση φάουλ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή. Ωστόσο, η πρώτη ουσιαστική φάση για την «σελέστε» σημειώθηκε στο 38ο λεπτό, με τον Οσπίνα να διώχνει το δυνατό σουτ του Γκονζάλεζ. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς κάποια άλλη κλασική φάση, με το γκολ του Ροντρίγκεζ να «κλέβει» την παράσταση του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε στο ίδιο τέμπο, με την Ουρουγουάη να ψάχνει την ισοφάριση. Ωστόσο, ο Ροντρίγκεζ ήταν αυτός που έκλεψε, για άλλη μια φορά, την παράσταση. Ο Αρμέρο έγινε αποδέκτης της μπάλας από τα αριστερά, σέντραρε προς το δεύτερο δοκάρι όπου ο Κουαδράδο γύρισε την μπάλα, με κεφαλιά, στο ύψος του πέναλτι και ο Ροντρίγκεζ με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το 2-0 για την ομάδα του.

Η Ουρουγουάη έκανε αισθητή την παρουσία της στο 64΄ με τον Ροντρίγκες να σουτάρει και τον Οσπίνα να αντιδρά θετικά και να απομακρύνει. Ο Ροντρίγκες έχασε ακόμη μια ευκαιρία, τέσσερα λεπτά αργότερα, με το σουτ του μέσα από το ύψος της μεγάλης περιοχής να κοντράρει στους αμυντικούς της ομάδας του Πέκερμαν. Η σημαντικότερη ευκαιρία της Ουρουγουάης σημειώθηκε στο 79ο λεπτό, όταν ο Περέιρα βγήκε τετ-α-τετ με τον Οσπίνα, όμως νικητής στη μονομαχία βγήκε ο πορτιέρο της Κολομβίας. Η πίεση της ομάδας του Ταμπάρες συνεχίστηκε, αλλά ο Οσπίνα ήταν για άλλη μια φορά στη σωστή θέση, διώχνοντας το σουτ του Καβάνι δύσκολα σε κόρνερ, στο 84΄. Αυτή ήταν και η τελευταία ουσιαστική φάση του αγώνα, με την Ουρουγουάη να μένει εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου.

MVP του coppa: Τζέιμς Ροντρίγκεζ. Πέτυχε δύο γκολ, το ένα σπάνιας ποδοσφαιρικής μαγείας, δίνοντας στην ομάδα του την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο γκολ του Ροντρίγκεζ. Ο άσος της Μονακό πέτυχε το πρώτο-εκπληκτικό- γκολ της ομάδας του, όμως το δεύτερο ήταν αυτό που ουσιαστικά «κλείδωσε» το ματς, με την Ουρουγουάη να μη μπορεί να επιστρέψει από το 2-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Κολομβία (Χοσέ Πέκερμαν): Οσπίνα, Ζαπάτα, Γέπες, Σάντσες, Αρμέρο, Αγκιλάρ, Γκουτιέρες (68΄ Μεχία), Ροντρίγκεζ (85΄ Ράμος), Κουαδράδο (80΄ Γκουαρίν), Ζουνίνγκα, Μαρτίνεζ

Ουρουγουάη (Όσκαρ Ταμπάρες): Μουσλέρα, Κάσερες, Γκοντίν, Χιμένεζ, Αλβάρο Περέιρα (53΄ Ραμίρεζ), Γκονζάλες (67΄ Ερνάντεζ), Αρέβαλο Ρίος, Ροντρίγκες, Μάξι Περέιρα, Καβάνι, Φορλάν (53΄ Στουάνι)

Πηγή: COPPA.gr - MUNDIAL 2014