• Αποστολή με email
    • Προσθήκη στη λίστα ανάγνωσης
    • Μεγαλύτερο μέγεθος κειμένου
    • Μικρότερο μέγεθος κειμένου

Ο Λουίς Φελίπε Σκολάρι είχε δηλώσει πριν το ματς, ότι ήθελε οποιαδήποτε άλλη αντίπαλο εκτός της Χιλής. Τελικά δικαιώθηκε αφού οι Χιλιανοί έφτασαν τους Βραζιλιάνους στα όριά τους. Μετά από ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, ένα δυναμικό δεύτερο και μια ημίωρη παράταση, στην οποία πρωταγωνίστησε το δοκάρι του Πινίγια στο 120& 039;, οι δύο ομάδες οδηγηθηκαν στα πέναλτι. Εκεί, η Βραζιλία για 3η συνεχόμενη φορά μετά τον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου το 1998 και τον τελικό του 1994 απέναντι στην Ιταλία, κατάφερε να πάρει την πρόκριση με σκορ 3-2!

Το ματς

Ένα από τα καλύτερα πρώτα 45λεπτα σε αυτό το Μουντιάλ, αν όχι το καλύτερο, παρακολουθήσαμε στο Μπέλο Οριζόντε. Βραζιλία και Χιλή επιδόθηκαν σε ασταμάτητο τρέξιμο, δημιουργία σπουδαίων ευκαιριών, δυναμικό παιχνίδι στα όρια του αντιαθλητικού και κατάφεραν να σκοράρουν από μια φορά.

Οι διοργανωτές κατάφερα να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα και στο 18ο λεπτό άνοιξαν το σκορ όταν από εκτέλεση κόρνερ, ο Σίλβα πήρε την πρώτη κεφαλιά και στο δεύτερο δοκάρι ο Νταβίντ Λουίζ με τη βοήθεια του Κάρλος Μένα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η FIFA καταλόγισε το γκολ στον Βραζιλιάνο όσο και αν τα ριπλέι μας έπειθαν διαρκώς για αυτογκόλ του Χιλιανού όμως αυτό μικρή σημασία είχε. Η Βραζιλία είχε πάρει κεφάλι στο σκορ όμως οι Χιλιανοί με το θράσος που επέδειξαν στη φάση των ομίλων, βγήκαν μπροστά να ψάξουν την ισοφάριση. Μέχρι το ημίωρο δεν είχαν ούτε σουτ όμως στο 32ο λεπτό εκμεταλλεύτηκαν το πρώτο λάθος της βραζιλιάνικης άμυνας και βρήκαν δίχτυα. Ο Μαρσέλο εκτέλεσε το πλάγιο άουτ κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ προς τον Χουλκ, αυτός προσπάθησε να επιστρέψει την μπάλα χαλαρά προς τον συμπαίκτη του και οι Χιλιανοί έκλεψαν με τον Βιδάλ. Ο Ίσλα βρήκε τον Σάντσεζ με παράλληλο γύρισμα στην περιοχή και ο άσος της Μπαρτσελόνα αφού έκανε το κοντρόλ, πλάσαρε ψύχραιμα τον Σέζαρ για το 1-1. Κάπου εκεί το ματς πήρε φωτιά.

Τρία λεπτά μετά, ο Νεϊμάρ με κεφαλιά στάθηκε άτυχος αφού η μπάλα κόντραρε τελευταία στιγμή και άλλαξε πορεία καταλήγοντας κόρνερ ενώ στο 40 λεπτό, ο ίδιος παίκτης προσπάθησε με ατομική ενέργεια να βρεθεί σε πλεονεκτική θέση για να σκοράρει, οι Χιλιανοί επιχείρησαν να απομακρύνουν με τον Φρεντ να βάζει την κόντρα από το ύψος της μικρής περιοχής και η μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η Χιλή απάντησε στις μεγάλες χαμένες ευκαιρίες ακριβώς με τη λήξη του ημιχρόνου, όταν ο Αρανγκουίθ βρέθηκε απέναντι από τον Σέζαρ με τον τελευταίο να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως ήταν φυσιολογικό, ο ρυθμός δεν ήταν ο ίδιος χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι δύο ομάδες δεν πρόσφεραν θέαμα. Στο 49ο λεπτό ο Φερναντίνιο δοκίμασε το μακρινό σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ και λίγο αργότερα σημειώθηκε η φάση που δίχασε όλο το ποδοσφαιρικό κοινό σε αυτό το Μουντιάλ. Ο Χουλκ κατέβασε την μπάλα στην περιοχή, πλάσαρε με το...γόνατο νικώντας τον Μπράβο όμως ο Γουέμπ δέχθηκε την υπόδειξη του βοηθού του για χέρι του Βραζιλιάνου. Οι διαμαρτυρίες του άσου της Ζενίτ ήταν έντονες, παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα όμως οι δημοσκοπήσεις που ακολούθησαν στα μεγαλύτερα ειδησεογραφικά δίκτυα, έδειξαν και τη δυσκολία της φάσης αφού τα ποσοστά για χέρι ή μη, ήταν απόλυτα μοιρασμένα. Λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρα αγώνα πάντως, οι Χιλιανοί έφτασαν μια ανάσα από το γκολ όταν ο Αρανγκουίθ έπειτα από έξοχη ενέργεια του Βιδάλ, πλάσαρε όμως ο Σέζαρ κατάφερε με δυσκολία να απομακρύνει τον κίνδυνο. Η Βραζιλία απάντησε με τον Ζο ενώ στο 84ο λεπτό ο Χουλκ έκανε την ενέργεια του αγώνα με τον Μπράβο όμως να τον νικά και να απομακρύνει το δυνατό του σουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή ευκαιρία του 90λεπτου με το ματς να οδηγείται στην ημίωρη παράταση.

Παράταση

Η τελευταία φορά που η Βραζιλία έπαιξε παράταση ήταν στο παγκόσμιο Κύπελλο του 1998, όταν απέκλεισε στα πέναλτι την Ολλανδία για να ηττηθεί στη συνέχεια από την Γαλλία. Στο πρώτο ημίχρονο πάντως προσπάθησε να μην διατηρήσει την παράδοση που την ήθελε τις τρεις τελευταίες φορές που παιχνίδι της οδηγήθηκε στην παράταση να κριθεί στα πέναλτι. Με καλύτερο παίκτη τον Χουλκ και τους Χιλιανούς αρκετά κουρασμένους, η Βραζιλία απείλησε σοβαρά σε δύο περιπτώσεις όμως ο Μπράβο ήταν εκεί για να απομακρύνει τον κίνδυνο. Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου της παράτασης, η Χιλή έχασε τον Μεδέλ, ο οποίος δεν άντεξε από τους πόδους στον αριστερό μηρό και άφησε τη θέση του στον Ρόχας, όμως οι Χιλιανοί εξακολουθούσαν να βάζουν δύσκολα στους Βραζιλιάνους. Ο ρυθμός του αγώνα είχε χαθεί εντελώς με την κούραση να πρωταγωνιστεί στις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών όμως στο 120΄ ο Πινίγια έχασε την ευκαιρία της ζωής του. Σε κόντρα επίθεση, ο άσος της Χιλής δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής και έστειλε την μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι του Ζούλιο Σέζαρ. Η ημίωρη παράταση ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Ο΄Χάρα Άστοχο

Που κρίθηκε:Όταν ένα παιχνίδι οδηγείται στη διαδικασία των πέναλτι, τότε η ψυχραιμία μαζί με την τύχη, κρίνουν το αποτέλεσμα. Ο Ζούλιο Σέζαρ απέκρουσε δύο πέναλτι, ο Μπράβο ένα και τελικά τα πάντα κρίθηκαν από το άστοχο πέναλτι του Ο΄Χάρα, το οποίο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και τη Βραζιλία στα προημιτελικά.

Ο MVP του coppa:Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Ζούλιο Σέζαρ. Ξέσπασε σε κλάμματα υπό την πίεση του ματς, λίγο πριν ξεκινήσει η διαδικασία των πέναλτι αλλά φάνηκε δυνατός σε αυτήν αποκρούοντας τόσο το σουτ του Πινίγια όσο και του Σάντσες!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Βραζιλία (Φελίπε Σκολάρι): Ζούλιο Σέζαρ, Ντάνι Άλβες, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουίζ, Φερναντίνιο (72΄ Ραμίρες), Μαρσέλο, Χουλκ, Φρεντ (64΄ Ζο), Νεϊμάρ, Όσκαρ (106΄ Γουίλιαν), Λουίζ Γκουστάβο

Χιλή (Χόρχε Σαμπάολι): Μπράβο, Μένα, Ίσλα, Σίλβα, Σάντσες, Βιδάλ (87΄ Πινίγια), Βάργκας (57΄ Γκουτιέρεζ), Μεδέλ (108΄ Ρόχας), Χάρα, Αρανγκούιθ, Ντίας

Πηγή: COPPA.gr - MUNDIAL 2014