• Αποστολή με email
    • Προσθήκη στη λίστα ανάγνωσης
    • Μεγαλύτερο μέγεθος κειμένου
    • Μικρότερο μέγεθος κειμένου

Η Αλγερία ήρθε ισόπαλη με την Ρωσία 1-1, άντεξε στην πίεσή της στα τελευταία λεπτά και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία της, όπου θα βρει απέναντί της την Γερμανία.

Η ομάδα του Φάμπιο Καπέλο μπήκε δυνατά στο πρώτο μέρος και μόλις στο 6ο λεπτό ευτύχισε να προηγηθεί με εξαιρετική κεφαλιά του Κοκόριν. Οι Αλγερινοί προσπάθησαν να συνέλθουν, όμως το δεν είχαν ουσία στις επιθέσεις τους. Παρόλα αυτά, στο 29& 039; έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με τον Σλιμανί, όμως ο Ακινφέεφ έδιωξε την τελευταία στιγμή. Έκτοτε και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το ματς δεν είχε κάποια ουσιαστική φάση.

Στο δεύτερο μέρος οι Ρώσοι μπήκαν το ίδιο δυνατά με το πρώτο, χάνοντας την πρώτη τους ευκαιρία στο 47΄ με τον Σαμέτοφ. Παρόλα αυτά, την παράσταση έμελλε να κλέψει ο Σλιμανί και ο... Ακινφέεφ. Η Αλγερία στο 60΄ κέρδισε φάουλ, ο Μπραχίμι το εκτέλεσε, ο Ακινφέεφ έκανε άστοχη έξοδο και ο Σλιμανί, ο οποίος είχε σηκωθεί ψηλότερα απ΄ όλους, την εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και πέτυχε το χρυσό γκολ-πρόκριση για την ομάδα του.

Το ματς:

Η Ρωσία ήξερε πως ήθελε μόνο τη νίκη κι έπρεπε να μπει δυνατά στο ματς από την αρχή. Όπως κι έγινε. Η ομάδα του Φάμπιο Καπέλο κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με την κεφαλιά του Κοκόριν, έπειτα από εξαιρετική επίθεση από τα αριστερά και σέντρα του Κομπάροφ. Η Αλγερία προσπάθησε να συνέλθει αλλά οι επιθέσεις της δεν είχαν ουσία. Οι Ρώσοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με την ομάδα του Χαλίλχοτζιτς να μη μπορεί να βρει τα πατήματά της. Ο Σατόφ στο 26΄ προσπάθησε να αιφνιδιάσει με μακρινό σουτ τον Μποχλί, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Αλγερινού πορτιέρο.

Η πρώτη ουσιαστικά απάντηση των Αλγερινών έμελλε να ήταν και σπουδαία, με τον Σλιμανί να απειλεί με κεφαλιά στο 29ο λεπτό, έπειτα από πάσα του Τζαμπού και τον Ακινφέεφ να αντιδρά σωστά και να αποσοβεί τον κίνδυνο την τελευταία στιγμή. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν υπήρξαν πολλές ευκαιρίες, παρά μόνο μία για κάθε πλευρά, πρώτο μια κεφαλιά του Σλιμανί στο 43΄, την οποία μπλόκαρε εύκολα ο Ρώσος πορτιέρο κι έπειτα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κερζάκοφ νικήθηκε από τον Μποχλί.

Η Ρωσία μπήκε το ίδιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, ο Σαμέτοφ στο 47ο λεπτό άλλαξε εξαιρετικά τη μπάλα με τον Κοκόριν, μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή αλλά τελευταία στιγμή το πλασέ του κόντραρε και η μπάλα έφυγε άουτ. Ωστόσο, η Αλγερία κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και να βρει απάντηση. Στη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Ακινφέεφ έμελλε να... βάλει το χεράκι του, καθώς ο Σλιμανί, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μπραχίμι, σηκώθηκε ψηλότερα απ΄ όλους, εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Ρώσου τερματοφύλακα και ισοφάρισε για την ομάδα του.

Οι Ρώσοι προσπάθησαν να απαντήσουν στο 70΄, με τον Κερζάκοφ, όμως το σουτ του μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Μποχλί. Η ομάδα του Φάμπιο Καπέλο είχε την κατοχή της μπάλας, προσπάθησε να βρει χώρους, ωστόσο η Αλγερία είχε καλή αμυντική λειτουργία, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να μη μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά. Στα τελευταία λεπτά, η Ρωσία πίεσε αρκετά τους Αλγερινούς οι οποίοι είχαν οπισθοχωρήσει, ωστόσο τα βρήκαν «σκούρα» στη μαζική άμυνα της ομάδας του Χαλίλχοτζιτς, δε μπόρεσαν να σκοράρουν και τελικά έμειναν εκτός συνέχειας Παγκοσμίου Κυπέλλου.

MVP του coppa
    : Σλιμανί. Ο σκόρερ της Αλγερίας, εκτός από το γκολ το οποίο έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του, ήταν μονίμως μέσα στις φάσεις, κινητικός και δημιούργησε πολλούς πονοκεφάλους στην ομάδα του Φάμπιο Καπέλο.

Που κρίθηκε
    : Στην ισοφάριση του Σλιμανί. Πάρα τη δυνατή εκκίνηση των Ρώσων, τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, οι Αλγερινοί δεν πτοήθηκαν, ισορρόπησαν το ματς και ισοφαρίζοντας στο 60΄ πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αλγερία (Βαχίντ Χαλίλχοζιτς): Μποχλί, Μπελκαλέμ, Χαλίς, Μεσμπά, Φεγκούλι, Μπραχίμι (71΄ Γεμπντά), Μεντζανί, Σλιμανί (90΄ Σουντανί), Μπενταλέμπ, Τζαμπού (77΄ Γκίλας), Μαντί

Ρωσία (Φάμπιο Καπέλο): Ακινφέεφ, Κοζλόφ, Ιγκνασέβιτς, Γκλουσάκοφ (46΄ Ντενίσοφ), Κοκόριν, Κερζάκοφ (81΄ Κανουνίκοφ), Μπερεζούτσκι, Σατόφ (67΄ Τζαγκόεφ), Σαμέντοφ, Φαϊζούλιν, Κομπάροφ