• Αποστολή με email
    • Προσθήκη στη λίστα ανάγνωσης
    • Μεγαλύτερο μέγεθος κειμένου
    • Μικρότερο μέγεθος κειμένου

Η Βοσνία αν και αποκλεισμένη, επικράτησε 3-1 του Ιράν στην τελευταία αγωνιστική αποχαιρετώντας τη διοργάνωση με τη μία και μοναδική της νίκη

Μία ομάδα με την ποιότητα της Βοσνίας δεν γινόταν να φύγει από το Μουντιάλ χωρίς έστω έναν βαθμό. Τελευταία ευκαιρία ήταν των Βόσνιων το ματς με τους Ιρανούς, που ήθελαν κι αυτοί τη νίκη για να προκριθούν, την οποία δεν την πέταξαν στα σκουπίδια. Με 3-1 η Βοσνία, έπαιξε για τον εαυτό της και τη... Νιγηρία, κέρδισε το Ιράν και τουλάχιστον φεύγει με ψηλά το κεφάλι από τη διοργάνωση, αφήνοντας τους Ιρανούς στην τελευταία θέση και εκτός διοργάνωσης.

Το ματς:

Σε καμία περίπτωση δεν ήθελε η Βοσνία να τελειώσει το Μουντιάλ χωρίς βαθμό. Αν κι αδιάφορη βαθμολογικά λοιπόν, μπήκε στο ματς με το Ιράν άκρως επιθετικά, δείχνοντας από το ξεκίνημα του αγώνα επιθετικές ορέξεις. Απέναντί της βρήκε μία ομάδα η οποία προσπάθησε να επαναλάβει τον τρόπο που αγωνίστηκε κόντρα στην Αργεντινή (ηττήθηκε 1-0 στο 91& 039; με γκολ του Μέσι). Με διπλή ζώνη άμυνας οι Ιρανοί προσπάθησαν αρχικά να κλείσουν χώρους και επειδή ήθελαν μόνο τη νίκη, με αντεπιθέσεις επιχείρησαν να χτυπήσουν την άμυνα των Βόσνιων.

Χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Οι Βόσνιοι είχαν ποιότητα μπροστά με τους Τζέκο, Ιμπίσεβιτς και Πιάνιτς να κάνουν τη διαφορά. Η πίεση ήταν αφόρητη στην άμυνα του Ιράν που νικήθηκε στο 23΄ με ένα εξαιρετικό σουτ του Τζέκο έξω από την περιοχή. Δοκάρι και μέσα και το 1-0 για τη Βοσνία.

Μετά το γκολ το Ιράν έπρεπε να αφήσει στην άκρη το αρχικό του πλάνο και να βγει μπροστά. Γύρισαν το σύστημα σε 4-4-2 και μόλις ένα λεπτό μετά το τέρμα, άγγιξαν την ισοφάριση, το σουτ όμως του Σοτζάι χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπέγκοβιτς, γλιτώνοντας τους Βόσνιους. Ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είδαμε μια Βοσνία να ελέγχει, έστω και πιο δύσκολα, το ρυθμό του αγώνα, να χάνει δύο καλές ευκαιρίες για γκολ, ενώ κι αμυντικά έδειχνε χαρακτήρα, κρατώντας μακριά από μεγάλες φάσεις τους αντιπάλους τους.

Ίδια εικόνα στην επανάληψη. Το Ιράν ήταν αναγκασμένο να βγει μπροστά κυνηγώντας την ανατροπή, που θα του έδινε την πρόκριση, αφήνοντας χώρους στην άμυνά του, ώστε να κάνουν... πάρτι οι επιθετικοί της Βοσνίας. Στο 59΄ μετά από εξαιρετική κάθετη, ο Πιάνιτς βγήκε τετ α τετ απέναντι στον Χακικί τον πλάσαρε εύστοχα, έκανε το 2-0 και στην ουσία... τελείωσε την υπόθεση νίκη.

Και στο επόμενο μισάωρο οι Βόσνιοι ήταν εκείνοι που είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Η μπάλα ήταν περισσότερη ώρα στα πόδια τους, έβρισκαν τον τρόπο να πατούν αντίπαλη περιοχή και να χάνουν μερικές καλές ευκαιρίες.

Στο 82΄ όμως το Ιράν, που δεν σταμάτησε να προσπαθεί με όποιο τρόπο μπορούσε, έσπασε το τεχνικό οφ σάιντ των Βόσνιων και με πλασέ του Ρεζά σε κενή εστία έκανε το 2-1. Ένα λεπτό μετά όμως οι Βόσνιοι έκοψαν κάθε όνειρο των αντιπάλων τους για την ισοφάριση. Με εξαιρετικό σουτ του Βρσάγιεβιτς μέσα από την περιοχή και δεξιά στην απέναντι γωνία, έκαναν το 3-1, που έμελε να ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, καθώς παρά τις χαμένες ευκαιρίες και των δύο ομάδων ως το φινάλε, δεν είχαμε άλλο τέρμα.

Που κρίθηκε:

Το πρώτο γκολ των Βόσνιων, με τον Τζέκο στο 23΄ ήταν καταλυτικό για την έκβαση του αγώνα. Ήταν που ήταν καλύτερη η Βοσνία από το Ιράν, αυτό το τέρμα τους “ξεκλείδωσε” και την αντίπαλη άμυνα, με το έργο τους να γίνεται πιο εύκολο.

Ο MVP του coppa:

Τζέκο: Από το πρώτο λεπτό έδειξε διάθεση να πάρει τη Βοσνία στις πλάτες του και να την οδηγήσει στην νίκη. Και με δικό του γκολ στο 23΄ άνοιξε το δρόμο...

Συνθέσεις:

Βοσνία: Μπέγκοβιτς, Βράγιεβιτς, Σπάχιτς, Κολάσινατς, Μπέσιτς, Πιάνιτς, Ιμπίσεβιτς, Τζέκο (84΄ Βίστσα), Σούσιτς (79΄ Σαλίχοζιτς), Σούνιτς, Χάτζιτς (61΄ Βράνιες)

Ιράν: Χακικί, Σαϊφι (63΄ Αλιρεζά), Χοσεΐνι, Σαντεκί, Νεκουνάμ, Σοτζάι (46΄ Χεϊνταρί), Τιμοτιάν, Μονταρεζί, Χουτσανετζάντ, Ντεγιάγκα (67΄ Καρίμ), Πουλάντι

Πηγή: COPPA.gr - MUNDIAL 2014