• Αποστολή με email
    • Προσθήκη στη λίστα ανάγνωσης
    • Μεγαλύτερο μέγεθος κειμένου
    • Μικρότερο μέγεθος κειμένου

Στο 0-0 έμειναν Κόστα Ρίκα και Αγγλία στην 3η και τελευταία αγωνιστική του 4ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Χωρίς νίκη και τελευταία με μόλις ένα βαθμό αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση τα «τρία λιοντάρια», ενώ οι εντυπωσιακοί Κοσταρικανοί τερμάτισαν στην κορυφή του γκρουπ, αήττητοι με επτά πόντους και πλέον περιμένουν τον αντίπαλο για τα νοκ-άουτ, ο οποίος θα προκύψει από τον όμιλο της Εθνικής μας.

Δοκάρι με τον Μπόργκες στο 23ο λεπτό είχε η ομάδα του Χόρχε Πίντο, ενώ αυτή του Ρόι Χότζον έφτασε μια... ανάσα από το γκολ στο δεύτερο μέρος με τον Στάριτζ (65& 039;).

Tο ματς:

Το ρεκτιφιέ του Ρόι Χότζον στην ενδεκάδα των Άγγλων εν μέρει λειτούργησε. Ο ενθουσιασμός των νέων παικτών, σε συνδυασμό με την εμπειρία του Λάμπαρντ, έδωσαν από νωρίς στα τρία λιοντάρια τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής. Υστερούσαν μοναχά στην τελική προσπάθεια. Ο Γουίλσιρ προσπάθησε σε αρκετές περιπτώσεις να ανοίξει με κάθετες μπαλιές την πολυπρόσωπη αμυντική γραμμή των Κοσταρικανών, αλλά μάταια. Ο Στάριτζ ήταν ολομόναχος στην επίθεση, με αποτέλεσμα να δοκιμάζει τα πόδια του εκτός περιοχής. Ενδεικτικό της δυσκολίας των Άγγλων να βρουν κενούς χώρους, το γεγονός ότι η μοναδική φορά που απείλησαν μέσα στην περιοχή ήταν από στημένη φάση, στην κεφαλιά του επιθετικού της Λίβερπουλ.

Από τη μεριά τους, οι Λατίνοι δεν σταμάτησαν λεπτό να πιέζουν, όμως και εκείνοι με τη σειρά τους υστερούσαν στην τελική προσπάθεια. Η μοναδική καλή στιγμή τους και κορυφαία του ημιχρόνου καταγράφηκε στο 23΄ όταν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπόργκες (23΄), ο Φόστερ εκτινάχθηκε και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ποδοσφαιριστές του Χότζον μπήκαν ξανά με επιθετικούς προσανατολισμούς, βρήκαν κενούς χώρους αν αντιθέσει με το πρώτο μέρος και κυρίως με γεμίσματα από τα άκρα έγιναν απειλητικοί. Στην πρώτη καλή τους στιγμή, στο 65΄ ο Στάριτζ βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία των Κοσταρικανών.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η κούραση έκανε την εμφάνισή της και τα λάθη «έριξαν» το ρυθμό. Η είσοδος του Ρούνεϊ δεν έδωσε την επιθετική πνοή που περίμεναν οι Άγγλοι και το ματς τελείωσε... όπως ακριβώς ξεκίνησε. 0-0! Η Αγγλία αποχωρεί από το Παγκόσμιο Κύπελλο με ένα βαθμό και οι Κοσταρικανοί συνεχίζουν στη διοργάνωση αήττητοι, με επτά βαθμούς.

Πηγή: COPPA.gr - MUNDIAL 2014